Kadrioğlu Bilişim Şikayet

n11 mağazası üzerinden Kadrioğlu Bilişim Cengiz Yıldız’dan müşteri batarya alıyor. Mağaza, ürün sayfası üzerindeki resimle ve bataryanın amperi ile uyuşmayan bir batarya gönderiyor müşteriye.

Bundan ilave Kadrioğlu Bilişim, müşterinin bu sebepten dolayı yaptığı n11 iade talebini bilerek geciktiriyor. Muhtemelen iade talebinde bulunan müşterinin, geri kargoladığı bataryayla ilgili “İADE TALEBİ”ni reddedecek.

Bu gibi durumda, n11 Müşteri Hizmetleri, 0850 333 0011 numaralı telefondan kendilerine müşterinin ulaşmasını ve satıcının “İADEYİ İPTAL” durumunda alışverişe müdahale edip, müşterinin mağdur olmasının önüne geçebileceğini bildiriyor.

n11 mağazası üzerinden satış yapan Kadrioğlu Bilişim’in bir başka kusuru (müşterinin bildirdiği üzere), iade talebi oluşturduğunda sebep beyanından sonra satıcının “Fatura üzerindeki iletişim numaramızdan bizimle irtibata geçin, yardımcı olalım.” şeklinde verdiği yanıtla müşteriyi n11 Mağazacılık platformunun dışına çekme girişimi olmuştur. (n11 Mağazacılık kurallarına göre bu bir suçtur.)

Kadrioğlu Bilişim – Cengiz Yıldız n11 Mağazası’ndan alışveriş yapanların veya yapacak olanların, benzer mağduriyet veya uğraşlara düşmemesi için dikkatli olması adına, müşteri, başından geçenleri platformumuza aktarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir