Trabzon Karşıyaka Molla Halil Cami

2006 yılında Karşıyaka Mahallesi sakinleri tarafından para toplanıp arsası alınıp iskeleti tamamlanan cami, Trabzon Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildikten sonra V.G.M. tarafından bir türlü tamamlanamamıştır. Caminin tamamlanması sürecini bu yazıdan takip edebilirsiniz.

CİMER Başvuru Metni:

Yaklaşık 10 yıl önce Trabzon Ortahisar’da Karşıyaka Mahallesi sakinleri olarak dernek kurduk, mahallemizde cami yapılması için belediyeden (2007 yıllarında, Volkan Canalioğlu dönemi) ihale ile 120.000TL’ye arsa aldık, camiyi 2009’da kargas olarak tamamlattırdık. Caminin 3. yönetimi tarafından cami Trabzon Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne teslim edildi. Lakin Trabzon V.G.M. bizim teslim ettiğimizin üzerine 5 yıldan çoktur camiye tek çivi dahi çakmamıştır. İmam atanmasına ve cami faaliyette olmasına rağmen, Trabzon V.G.M. camiyi tamamlamadığı için, şantiye halinde olan caminin sadece bodrumunda ibadet yapılabilmektedir. Trabzon V.G.M.’nin iddiası şöyle ki: “Hayır yapacak olan vatandaşlar ve caminin tamamlanmasını üstlenmek isteyenler, ‘Caminin minaresi 4 köşe olduğundan dolayı kilise çan kulesini andırıyor, bu yüzden yardım yapmıyoruz.’ şeklinde beyanlarda bulunuyorlar. Bu yüzden caminin tamamlanması için yardım toplayamıyoruz.” Selçuklu Mimarisi esas alınarak hazırlanan projenin onayı sürecinde hiç bir yetki alınan kamu kurumu böyle bir gerekçeyle karşımıza çıkmadığı halde, Trabzon V.G.M.’nin vasıfsız kişilerin söylemlerini ortaya atmakta ve caminin tamamlanmasını geciktirmektedir. 10 yılı aşkın süredir tamamlanmayan ve Trabzon V.G.M.’nin yetkisindeki camimizin en kısa süre içerisinde vakfeden mahallelilerin projesine (Selçuklu Mimarisine) uygun olarak ivedilikle tamamlanmasını Sayın Cumhurbaşkanımıza saygılarımızla arz eder, kendilerini camimizin açılışına bekleriz.

CİMER Başvuru Metni (İngilizce Karakterlerle):

Yaklasik 10 yil once Trabzon Ortahisarda Karsiyaka Mahallesi sakinleri olarak dernek kurduk, mahallemizde cami yapilması icin belediyeden (2007, Volkan Canalioglu donemi) ihale ile 120.000TLye arsa aldik, camiyi 2009da kargas olarak tamamlattirdik. Caminin 3. yonetimi tarafindan cami Trabzon Vakiflar Genel Mudurlugune teslim edildi. Lakin Trabzon V.G.M. bizim teslim ettigimizin uzerine 5 yildan coktur camiye tek civi dahi cakmamiştir. Imam atanmasina ve cami faaliyette olmasina ragmen, Trabzon V.G.M. camiyi tamamlamadigi icin, santiye halinde olan caminin sadece bodrumunda ibadet yapilabilmektedir. Trabzon V.G.M.’nin iddiasi soyle ki: Hayir yapacak olan vatandaslar ve caminin tamamlanmasini ustlenmek isteyenler, Caminin minaresi 4 kose oldugundan dolayi kilise can kulesini andiriyor, bu yuzden yardim yapmiyoruz. seklinde beyanlarda bulunuyorlar. Bu yuzden caminin tamamlanması icin yardim toplayamiyoruz. Selcuklu Mimarisi esas alinarak hazirlanan projenin onayi surecinde hic bir yetki alinan kamu kurumu boyle bir gerekceyle karsimiza cikmadigi halde, Trabzon V.G.M. vasifsiz kisilerin soylemlerini ortaya atmakta ve caminin tamamlanmasini geciktirmektedir. 10 yili askin suredir tamamlanmayan ve Trabzon V.G.M.nin yetkisindeki camimizin en kisa sure icerisinde vakfeden mahallelilerin projesine (Selcuklu Mimarisine) uygun olarak ivedilikle tamamlanmasini Sayin Cumhurbaskanimiza saygilarimizla arz eder, kendilerini camimizin acilisina bekleriz.

CİMER’e Başvuru Tarihinden İtibaren, Başvurunun Sonuca Ulaşma Süreci:

14:30, 17 Ağustos 2019 Cumartesi: CİMER’e başvuru yapıldı. (T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ ne yapmış olduğunuz başvurunuz 1901857449 sayısı ile alınmıştır.) (17.08.2019 14:29 tarihinde internet üzerinden başvuru alındı.)

16:42, 21 Ağustos 2019 Çarşamba: tarihinde CİMER üzerinde başvuru kontrol edildi, 4 gündür henüz hiç bir geribildirim yok CİMER tarafından vatandaşa.

Trabzon Karşıyaka Molla Halil Cami ile İlgili Ulusal, Yerel ve İnternet Medyasında Çıkan Haberler:

Haber Başlığı: Trabzon Molla Halil Camii inşaatı

Haber Metni: Trabzon’un Ortahisar İlçesi Karşıyaka Mahallesi’nde 2006 yılında yapımına başlanan Molla Halil Camisi, mimarisi nedeniyle kiliseye benzetilirken cami inşaatı yaklaşık 2 yıl önce durdurulmuştu. Caminin inşaatına geçtiğimiz günlerde tekrar başlandı. Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, caminin kaba inşaatı bittikten sonra kilise görüntüsünde olduğu gerekçesiyle bağışlar kesildiği iddia edilirken, cami 10 yıldan fazladır bir türlü tamamlanamıyor.  Karşıyaka Molla Halil Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı İbrahim Bayburt, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Caminin maddi imkansızlıklar yüzünden bitirilemediğini belirtirken caminin kiliseye benzediği sözlerine katılmadıklarını söyleyen Bayburt, cami inşaatının kaldığı yerden devam ettiğini ve yüzde 90’lık bölümünün aynı olacağını ifade etti. Başkan Bayburt, “Bir yıldan fazla bir zamandır dernek başkanlığı görevini sürdürüyorum. Cami inşaatının durma nedeni maddi imkânsızlık. Cami inşaatı başlayalı yaklaşık 13 yıl oldu, inşaatın durması ise 2-3 yıl önce oldu” şeklinde konuştu. İnşaatın zamanında bitirilseydi bu tür dedikoduların olmayacağını söyleyen Bayburt “Kiliseye benzediği yönündeki söylemlerine kesinlikle katılmıyoruz. Bu benzetmenin nedeni, cami inşaatı 10 yıldan fazla sürdüğünden yani karkas aşamasında durmasından dolayı bu tür dedikodulara neden oldu. Biz kutsal toprakları gezdik, Mekke, Medine, Kudüs’te bu tür mimari örnekler çok var. Eğer inşaat zamanında bitirilseydi hiçbir şekilde böyle çirkin dedikodular olmazdı” dedi. Cami inşaatı projesinde büyük bir değişiklik olmayacağını ifade eden Bayburt, “Yüzde 90 aynısı olacak. Mimar arkadaşlarımızla ‘Nasıl daha güzel olabilir?’ diye sık sık görüşüyoruz, istişarelerimiz sürüyor. Büyük bir ihtimalle aynı görüntü olacak. Bittiği zaman güzel olacak. Bize minareler hakkında ciddi manada yoğun bir tepki gelmedi. Diyanet İşleri’nden olsun, şehrin ileri gelenlerinden olsun bu konuda bize olumsuz bir şey gelmedi. Biz şu anda inşaatımıza yavaş yavaş yeniden başladık inşallah güzel olacak. Vatandaşlarımızın desteğini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber Resimleri: 1, 2, 3, 4, 5

Haber Kaynağı: emlakkulisi.com

Trabzon Karşıyaka Molla Halil Cami ile İlgili Ulusal, Yerel ve İnternet Medyasında Çıkan Haberler:

Haber Başlığı: Trabzon’daki kiliseye benzeyen camide inşaat durdu!

Haber Kaynağı: emlakkulisi.com

Haber Başlığı: Caminin minaresi haça benzeyince bağış azaldı!

Haber Kaynağı: emlakkulisi.com

Haber Metni: Molla Halil Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Sağlam, ’35 cami yapımında dernek başkanlığı yaptım, hiç sorun çıkmadı. Hepsinde geleneksel mimari kullanılmıştı. Burası için Mısır’daki bir cami projesi örnek alındı. Ancak bazıları öndeki 2 minareyi haça, şadırvanın üzerini kiliseye benzetmiş. İnsanlarımız sabırsız, tamamlanınca haç şeklinde olmadığını anlayacaklar. Bir grup da para vermemek için bu gerekçeyi öne sürmüş’ dedi. AFRİKA MİMARİSİ ‘Cami yapıyorsan mimarisi uyumlu olmalı ya Osmanlı ya Selçuklu veya başka. Sırf modern olsun diye zorlama projeler yapılmamalı’ diyen Trabzon Müftüsü Veysel Çakı ‘Görüntüsü çok iyi değil. İyi hizmet vermesi önemli. Haça benzetenler öyle görmek istemiştir’ dedi. A.Ü. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulkadir Yılmaz da Afrika ülkelerindeki mimarinin kullanıldığını söyledi: İri, köşeli, kaba minareli camiler yapılıyor. Osmanlı’nın yaptıkları daha estetik. Haça benzetmek bakış açısıyla ilgili.

Haber Başlığı: Kiliseye benzeyen cami inşaatı Diyanet’e kaldı (Video)

Haber Kaynağı: haberturk.com

Haber Başlığı: Mimarisi Nedeniyle Kiliseye Benzetilen ve 2 Yıl Önce İnşaatı Duran Caminin Yapımına Tekrar Başlandı

Haber Kaynağı: haberler.com

Haber Başlığı: Kiliseye benzetilen camiye kimse para yardımı yapmıyor

Haber Kaynağı: cnnturk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir